Kilo vermenin yolları. 11 bilimsel yöntem

Herkes fazla kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak ister. Evde kilo vermenin yolları nelerdir? Sağlığımızı tehlikeye atmadan hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler ve yaşantımızda ufak değişiklikler yaparak kilo vermenin püf noktaları hakkında bilgiler.

Karbonhidrat ayrımını iyi yapın, kilo verin

Basit ve kompleks karbonhidratların ayrımını yapmayı öğrenmelisiniz. Bu şekilde hem kilo vermeniz çok kolaylaşır hem de sağlıklı beslenirsiniz.

Basit karbonhidratlar; Beyaz ekmek, börek, kek, makarna... Vücutta şeker gibi işlem görürler. Kan şekerini çabuk yükseltir, çabuk acıktırır, kilo almanıza neden olurlar..

Kompleks karbonhidratlar; Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, esmer pirinç, tüm baklagiller, meyve ve sebzeler... Sağlıklı besinlerdir, sindirimleri çok kısa sürmez, sizi tok tutarlar ve kilo vermenize yardımcı olurlar.

Kilo vermek için doğal besinler tüketin

Mümkün olduğunca işlenmiş, katkı maddeleri eklenmiş, paketlenmiş gıdaları tercih etmeyin. Sağlıklı besin, doğal haline en yakın olan besindir. Paket gıdalar almaya bazı zamanlar hepimiz mecbur oluyoruz. Böyle zamanlarda etiketlere göz atmayı alışkanlık haline getirin. Özellikle içerdiği kalori miktarı, eklenen katkı maddeleri nelerdir okuyun. Şeker ve trans yağ asitlerini yüksek miktarda içeren besinleri hayatınızdan çıkarın.

Su içmeye önem verin

Biraz susuz kalmanız bile metabolizma hızınızı kesinlikle etkiler. O yüzden su içmeye önem verin. Ayrıca kilo verdikçe vücudunuzdan atmanız gereken toksinler için de suya gereksinim var. Ayrıca açlık ve susuzluk hissinin bazen birbirine karıştığı görülmektedir. Zamansız bir açlık hissinizde abur cubur yemeden önce su içmeyi deneyin, sonuca siz de şaşıracaksınız.

Yemeklerden 20 dakika önce bir veya iki bardak su içen kişilerin daha çabuk doyduğu artık biliniyor. Daha az yemek, dolayısıyla kolay bir şekilde kilo vermek için bu yöntemi siz de deneyin.

Zayıflamak için hangi yağları tüketmeli?

"Kilo vermek istiyorsanız" yağ tüketmeyi tamamen kesmeyin. Yağ, hem vücudunuzun normal işleyişi için hem de sağlıklı kilo vermeniz için gereklidir. Önemli olan hangi yağları ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilmenizdir.

Tereyağı ve zeytinyağı sağlıklı yağlardır. Ancak fazlasının yüksek kalori içerdiğini unutmayın. Balık, ceviz, antepfıstığı gibi besinler omega3 yönünden zengindir ve faydalı yağlar içerir. Margarinlerden ve kızartılarak tüketilen yemeklerin tümünden uzak durun.

Protein tüketmek kilo vermek için önemli mi?

Hücrelerin yenilenmesi, kan şekeri seviyesinin normal sınırlarda tutulması ve enerji üretimi için protein tüketimi gereklidir. Kilo vermenin yolları arasında ise protein tüketiminin özel bir yeri vardır. Protein hem tok tutar ve daha az kalori almanıza yardımcı olur hem de proteinin sindirimi sırasında daha fazla kalori harcarsınız. Özellikle yumurta, et ve et ürünleri 'kilo vermek isteyenlerin' yardımcısıdır.

Kahvaltı yapmak kilo vermek için neden gerekli?

Kahvaltı yapmadan güne başlarsanız günün sonunda emin olun daha fazla kalori almış olacaksınız. Çünkü kahvaltısız geçen bir günde daha çabuk acıkacaksınız ve özellikle kalorisi yüksek abur cuburlardan daha fazla tüketeceksiniz. Bunu önlemenin en iyi yolu yumurta gibi protein oranı yüksek olan besinlerden kahvaltıda tüketmeniz. Böylece hem gün içinde daha az acıkırsınız hem de metabolizmanızda yavaşlama sorunu yaşamazsınız.

Hızlı kilo vermek mi yoksa yavaş kilo vermek mi sağlıklı?

Yaşamında hiçbir değişiklik yapmayıp sadece kısa süreli diyet listeleri ile kilo verenler beli bir süre sonra verdikleri kilodan daha fazlasını geri alıyor ve bu zayıflama çabaları kesinlikle başarısızla sonuçlanıyor. "10 günde 5 kilo verme diyeti", "haftada 4 kilo verme diyeti" gibi diyet listelerine kanmayın. Daha ayrıntılı bilgi için hızlı kilo vermenin en etkili yolları nelerdir? sayfasına bakabilirsiniz.

Hareket etmek için yöntemler

Günlük hayatta hareketinizi artırmak, egzersiz yapmak çok faydalıdır. Egzersizler özelikle bel bölgesinde incelme sağlar, nabzın ve tansiyonun gün içinde normal sınırlara düşmesine yardımcı olur. Hareketinizi artırmak için aracınızı evden veya işyerinden biraz uzağa park edip yürüyebilir, asansör yerine merdivenleri kullanabilir ya da yürüyüşe belli bir zaman ayırıp düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Geç saatlerde yemek yemeyi bırakın

Vücudun belli bir biyoritmi vardır ve hava karardıktan sonra metabolizmanız yavaşlar, kalori yakma hızınız düşer. Bu sebeple ilerleyen saatlerde yemek yememek, akşam yemeklerini de nispeten erken saatlere almak ve hafif besinler tüketmek hem sağlığınız için gereklidir hem de kilo vermenize yardımcıdır.

Uyku ve kilo verme arasındaki bağlantı

Uykunun da "kilo verme yolları" arasında önemli bir yeri vardır. Uykusunu iyi alamayan bireylerin iştahının arttığı ve gün içinde daha fazla kalori tükettiği biliniyor. Çünkü uykusuz kalmak kendinizi tok hissetmenizi sağlayan hormonları baskılıyor ve daha fazla acıkıyorsunuz.

Ne yediğinizi not edin

Gün içinde ne yediğinizi ne içtiğinizi dürüst bir şekilde not alın. Bu oldukça etkili bir yöntemdir. Kalorisi yüksek olan, size kilo aldırdığını düşündüğünüz besinleri azaltın veya tüketmeyi tamamen bırakın.

Hızlı kilo vermenin en etkili yolları

Kilo vermede zayıflama çayları etkili mi?

Metabolizma hızlandırma yolları

Tok Tutan Yiyecekler

Daha az yemek yemenin yolları