Metabolizmayı hızlandırmanın 10 kolay yolu. Metabolizma hızlandırma yolları nelerdir?

Sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde kilo vermek için vücudunuzun dengesini korumanız gerekiyor. Bu yüzden metabolizmanızı sürekli olarak canlı tutmalısınız. Metabolizmanızı hızlandırmak için yapmanız gerekenler;

1 - Kahvaltı yapmanız şart. Gece boyunca yavaşlayan metabolizma kahvaltıyla normale döner.

2 - Uzun süre aç kalmayın. Vücudunuz, açıktığında yiyeceğe ulaşabileceğini bilsin, bu önemli.

3 - Yeşil çayın metabolizmayı canlandırmada etkisi müthiştir. Günde 2-3 fincan tüketmeniz bile yeterli.

4 - Egzersiz yapmak metabolizma hızını artırır. Tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, ağırlık çalışma, tenis bu açıdan oldukça etkilidir.

5 - Beslenmenizde değişikliğe gidin. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlara yönelin. Mesela beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketin. Tatlı yemeyin, çayınıza eklediğiniz şekeri azaltın veya tamamen kesin. Böylece kan şeker seviyeniz birden yükselip de bünyeniz yağ depolamaya başlamayacak, gün içinde daha geç acıkacaksınız ve de daha az kalori almış olacaksınız. Tam tahıllı besinler yanısıra, yumurta, et, balık, tavuk, sebze tüketmeye özen gösterin.

6 - Yemek saatlerinizin düzeni düşündüğünüzden çok daha önemli. Vücut ne zaman enerji alacağını bildiği zaman daha aktif çalışır. Yemek saatlerinde belli bir düzen yoksa, bedenimiz ne zaman enerji alacağı belirsiz olduğu için var olan enerjisini depolama eğilimi gösterir.

7 - Kilo verebilmek için yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız. Normalden daha az su içiyorsanız metabolizmanızın yavaşlaması kaçınılmazdır.

8 - Etkin bir metabolizma için kalsiyum önemli. Kalsiyumun yağ yakma döngüsünde çok önemli olduğu biliniyor. Süt, yoğurt, peynir, balık, badem, incir kalsiyum açısından en zengin gıdalardır, yeteri kadar tüketmeye özen gösterin.

9 - Tuzunuz iyotlu olsun. Deniz tuzu veya iyotsuz tuzları uzun süre kullanmak bildiğiniz gibi tiroid bezini etkileyip metabolizmayı yavaşlatıyor.

10 - Bazı diyetisyenlere göre yağsız yoğurt, tavuk ve balık sık olarak yendiğinde metabolizma hızında artışa neden oluyor ve hızlı kilo vermede oldukça ciddi bir etkiye sahipler.

Uyarı; Kendinizi sürekli yorgun ve uyuşuk hissediyorsanız kesinlikle bir hastaneye gidip kan tahlili yaptırmanızı öneririm. Çünkü ülkemizde özelikle kadınlarda demir eksikliğine bağlı kansızlık sık görülüyor.


Metabolizmayı hızlandırmanın 8 yolu


Sizin de kilo vermek için uyguladığınız yöntemler, paylaşmak istediğiniz zayıflama yolları varsa yorum yazabilir, kilo problemi olanlara yardımcı olabilirsiniz.

"Kilo vermek istiyorum" diyenler için öneriler: Hızlı kilo vermenin en etkili yolları

www.hizlikilovermek.org

Yorumlar : Metabolizma hızlandırma yolları

dilara :
Eğer aldığınız kalori miktarını birden bire çok fazla azaltırsanız kesinlikle metabolizma yavaşlıyor, bunu engelleyemiyorsunuz, kilo vermeniz tamamen duruyor.

O yüzden tecrübelerime dayanarak, alınan kalori miktarını aşama aşama azaltmak gerekiyor ve kesinlikle bir miktar egzersiz de şart diye düşünüyorum.


2 0 1 8 - www.hizlikilovermek.org - Hızlı kilo vermek

Yorum ekleyin